07 March 2011

last winter post in Turkey, hopefully

I worked during the weekend, when I'm done with work on sunday afternoon, the weather was so ugly that I don't feel like going out and taking pictures.
For me the only thing about winter is to go skiing and snowing during the new years eve..
What about you? are you a winter or a summer person? Or you enjoy most the freshness of spring or the romance of autumn?
Hope you enjoy the last winter pictures..I will be in UK next week for holiday. Hopefully when I come back it will be spring in Ankara.
Loves,

Pazar öğleden sonra işten çıktığımda hava o kadar kötüyüdü ki, evden çıkmak içimizden gelmedi. (zeynep ve ben) dolayısıyla planladığımız fotoğraf çekimini de yapamadık.
Baharın gelmesini beklerken, bu sabah da karlı bir havaya uyanmak hiç hoşuma gitmedi. Kayak yapmak da olmasa kış hiç çekilmez..
Peki ya siz benim gibi yaz insanı mısınız yoksa tam tersi mi? Bir yerde çoğu insanın en sevdiği mevsimin son bahar olduğunu okumuştum. Bu genel bir depresyon hali mi yoksa gerçekten sonbaharın insana huzur veren sakinliği mi?
Umarım bu son kış fotografları olur(Türkiye'de). Bu haftasonu İngiltere'ye gidiyorum, döndüğümde lütfen Ankara'ya bahar gelmiş olsun..
 Sevgiler,Mango floral print skirt
leather jacket I bought in a boutique in NY
purple scarf

3 comments:

 1. Aww, this is beautiful !!
  I love it !! ♥

  xx

  Henar
  ...OH MY VOGUE !

  ReplyDelete
 2. fantastic skirt!!!!!!!!!!!!!!!! <3 follow you :)

  ReplyDelete
 3. lovely blog, gorgeous outfit. I'm following you now, I hope you follow me too!
  xx
  ilikeitfast.blogspot.com

  ReplyDelete