11 April 2011

I love New York

Going to New York had been my dream for the last 10 years..I'm sooooo glad that I could make in the end last september. During my 9 days visit, I walked nearly all the streets and avenues of Manhattan, visited some of the most important museums like MoMA and MET's, enjoyed not only the small boutiques in SoHo and Chinatown but also the breathtaking stores on Madison and 5th avn..
World is so small that I came accross with one of my oldest friends form Turkey while we were both walking down the 5th avn. Central Park utterly amazed me. Thefore anytime I needed to relax and gave a break I found myself there..I tasted delicious food, met wonderful meople, enjoyed night life of SoHo, and did not miss to see some celebirities:)
It was one of the best experiences of my life..
I hope to see NY again..

New York'a gitmek son 10 yıldır en büyük hayalimdi ve en sonunda geçtiğimiz eylül ayında bunu gerçeğe dönüştürebildim. New York'da geçirdiğim 9 gün boyunca Manhattan cadde ve bulvarlarının neredeyse tamamını yürüdüm, dünyanın en önemli müzelerinden olan MoMA ve MET'si görmek şahaneydi..Madison ve 5. bulvardaki nefes kesen mağazaların yanısıra Chinatown ve SoHo'daki küçük butikleri de dolaşmayı ihmal etmedim.
Dünya sahiden küçükmüş..Bir aksam 5. caddede yürüken en eski arkadaşlarımdan biriyle karşılaştım ve Manhattan'ı keşfetmeye can atan 2 Türk olarak çoook eğlenceli bir akşam geçirdik..Central Park'ın büyüklüğü ve muhteşemliği karşısında dehşete düştüm ve ne zaman yorulup kendime gelmek istesem kendimi orada buldum..Tabi bu sırada Amerikalı bir kaç ünlü gormeyi de ihmal etmedim..Harika insanlarla tanıştım, muhteşem yemekler yedim ve bir kez daha Carrie'ye hak verdim.. New York gerçekten de olağanüstü bir sehir..


Times Square

Central ParkA dinner at TGIF


My apartment

SoHo

A real American breakfast with Cumhur


Love love love love New York!!!!!

2 comments:

  1. Great blog honey check mine http://thanksgoshimawoman.blogspot.com/ go see and tell what you think xoxo

    ReplyDelete