23 February 2011

Erdem rocks!

London fashion week is one of the most important fashion events of the year and this year Turkish designers Huseyin Çağlayan, Erdem Moralıoğlu,  Bora Aksu and Hakan Yıldırım rocked the event.
Erdem is one of my favorite designers. He is also named as the king of florals. Last season many celebrities like Michelle Obama ,Samantha Cameron , Jessica Biel, Anne Hathaway, and Sarah Jessica Parker picked her colored beautiful dresses.
This season, there are no flowers at all. He named his collection as  'bit of a naughty secret' and he added "Last season, it was all about the girl, this season it's all about the women,"


Londra Moda haftası tüm dünyada düzenlenen moda etkinliklerin başında yer alır. Bu sene de 4 Türk tasarımcı bu etkinliğe birbirinden özel defilelerle çarpıcı bir hava kattı.
Geçtiğimiz sezon çiçek desenli elbiseleriyle bir çok ünlünün tercih ettiği tasarımcı Erdem 2011 sonbahar kış sezonunda farklı bir koleksiyonla karşımıza çıkıyor. Erdem " renk , iyimserlik ve gariplikler" temalı  bu koleksiyonla daha kadınsı ve güçlü bir etki yaratıyor.

Olivia Palermo and Alexa Chung at Erdem's fashion show

No comments:

Post a Comment